Na osnovu člana 112. stav 1. Zakona o radu („Sl. glasnik RS“, br. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/17–odl.US, 113/17 i 95/18–auten.tumač.), na 119. redovnoj sednici, održanoj 28. avgusta 2024. god, Socijalno-ekonomski savet RS doneo je novu Odluku o visini minimalne cene rada za 2025. godinu, koja je objavljena u „Sl. glasniku RS“, br. 74/24 od 4.9.2024. god.
Ovom odlukom Socijalno-ekonomskog saveta (br. 254/2024) utvrđeno je da visina minimalne cene rada za 2025. god. iznosi 308,00 dinara po radnom času bez poreza i doprinosa.
Podsećamo, prema članu 112. Zakona o radu, minimalna cena rada utvrđuje se odlukom socijalno-ekonomskog saveta osnovanog za teritoriju Republike Srbije (u daljem tekstu: Socijalno-ekonomski savet). Ako Socijalno-ekonomski savet ne donese odluku u roku od 15 dana od dana početka pregovora, odluku o visini minimalne cene rada donosi Vlada Republike Srbije u narednom roku od 15 dana. Prethodnih 7 godina je Vlada RS donosila ovu odluku, međutim, ove godine za tim nije bilo potrebe, pošto su se učesnici pregovora sporazumeli, tako da je Socijalno-ekonomski savet mogao da donese predmetnu odluku.
Član 112. Zakona o radu takođe propisuje da, pri utvrđivanju minimalne cene rada polazi se naročito od: egzistencijalnih i socijalnih potreba zaposlenog i njegove porodice izraženih kroz vrednost minimalne potrošačke korpe, kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada, stope rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanja potrošačkih cena, kretanja produktivnosti i kretanja prosečne zarade u R.Srbiji. Odluka o utvrđivanju minimalne cene rada sadrži obrazloženje koje odražava sve ove elemente. Ukoliko dođe do značajne promene nekog od navedenih elemenata, Socijalno-ekonomski savet je obavezan da razmotri obrazloženu inicijativu jednog od učesnika Socijalno-ekonomskog saveta za otpočinjanje pregovora za utvrđivanje nove minimalne cene rada.
Podsećamo, kako propisuje član 111. Zakona o radu, zaposleni ima pravo na minimalnu zaradu za standardni učinak i vreme provedeno na radu.
Minimalna zarada određuje se na osnovu minimalne cene rada utvrđene u skladu sa ovim zakonom, vremena provedenog na radu i poreza i doprinosa koji se plaćaju iz zarade.
Opštim aktom, odnosno ugovorom o radu utvrđuju se razlozi za donošenje odluke o uvođenju minimalne zarade.
Po isteku roka od šest meseci od donošenja odluke o uvođenju minimalne zarade poslodavac je dužan da obavesti reprezentativni sindikat o razlozima za nastavak isplate minimalne zarade.
Poslodavac je dužan da minimalnu zaradu isplati zaposlenom u visini koja se određuje na osnovu odluke o minimalnoj ceni rada koja važi za mesec u kojem se vrši isplata.
PAŽNJA!
Zaposleni koji prima minimalnu zaradu, ima pravo na uvećanu zaradu iz člana 108. Zakona o radu, na naknadu troškova i druga primanja koja se smatraju zaradom u skladu sa zakonom. U ovom slučaju osnovica za obračun uvećane zarade je minimalna zarada zaposlenog.
Da podsetimo, prema članu 108. Zakona o radu, zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:
1) za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110% od osnovice;
2) za rad noću, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 26% od osnovice;
3) za prekovremeni rad - najmanje 26% od osnovice;
4) po osnovu minulog rada (vremena provedenog na radu) za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu kod poslodavca – najmanje - 0,4% od osnovice.
Pogledajte i ovaj tekst:
Minimalna zarada od 1. januara od 53.592 din, a novi neoporezivi iznos zarade 28.423 din.